Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientnära utrustning för koagulationsanalys för anestesi och intensivvård
Referensnummer: RS 2019-02164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Patientnära utrustning för viskoelastiska metoder, trombocytfunktionsmätning och ACT (activated clotting time).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38434520 Apparater för analys av blod, 38434570 Hematologiska analysatorer, 38900000 Diverse mät- och provinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen