445553-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Chefsutbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledarutveckling för redaktionella arbetsledare.
Referensnummer: SR1631
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80532000 Chefsutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio avser att upphandla ledarutveckling för redaktionella arbetsledare.
Utbildningarna bygger på Sveriges Radios befintliga ramar för chefs- och ledarutbildning och väntade utvecklingsbehov och uppdraget handlar om att sätta samman aktiviteter/utbildningar för arbetsledare och producenter med arbetsledande uppdrag. Anbudsgivarens utbildande konsult ska ha redaktionell erfarenhet.
Sveriges Radio avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80532000 Chefsutbildning, 79632000 Utbildning av personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivare ska kunna tillhandahålla utbildningar enligt nedanstående exempel:
— Utbildning i att leda redaktioner,
— Handledning för arbetsledare efter genomförd utbildning,
— Handledning för redaktionell personal efter genomförd utbildning,
— Utbildning för redaktionella medarbetare med arbetsledande uppdrag,
— Programledarutbildningar.
Detta är fortsättningsutbildningar för dem inom Sveriges Radio som arbetar i redaktionell miljö och syftar till att ta upp och ge verktyg för de speciella ledarskapssituationer som kan uppstå i denna miljö. I redaktionella miljöer behöver arbetsledare och producenter under tidspress ta snabba beslut med komplexa etiska överväganden.