445610-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Vägtransporter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter av avfall och återvinningsmateriel.
Referensnummer: 17/158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning:
Upphandlingen omfattar transporter av avfall, farligt avfall samt återvinningsmateriel åt i Tekniska verken koncernen och dess kunder.
Uppskattat volym på avropade tjänster per år är cirka 25 MKR.
Upphandlingen kommer att delas upp i flera geografiska anbudsområden, varav Katrineholm är en del och övriga Tekniska verken är en annan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser transporter av avfall och återvinningsmateriel inom Tekniska verken koncernens verksamhetsområde.
Bakgrund:
Tekniska verken erbjuder företag, bostadsrättsföreningar och övriga verksamheter återvinning och behandling av alla typer av avfall. Vårt tjänsteutbud är stort och den här upphandlingen omfattar de transporter som utförs från våra kunder till behandling och omhändertagande, men även vissa transporter från våra anläggningar till externa behandlingsanläggningar.
Nuläge:
I dag är denna upphandlingstjänst utförd av ett flertal olika leverantörer.
Syfte och Mål:
B strävar efter att alltid ge våra kunder bästa möjliga service och lägger stor vikt vid att anpassa transporterna till våra kunders önskemål. Att våra L har en en flexibilitet och hög servicenivå är därför mycket viktigt.
Inom del övriga Tekniska verken kommer det även där finnas separata anbudsområden:
Kärltömning,
Frontlastare,
Styckegods farligt avfall och annat avfall,
Tömning av kombicontainer,
Liftdumpercontainer,
Växelflak komprimatorer,
ADR-Slamsug farligt avfall Linköping.
Inom del Katrineholm kommer det även där finnas separata anbudsområden:
Område 1: Tömning och vägning av lastväxlarcontainers inom Vika avfallsanläggnings område. Utställning och tömning av följande hos externa kunder i Katrineholm, Flen och Vingåkers kommuner: liftdumpercontainers inkl. farligt gods. tömning frontlastarcontainers, lastväxlarflak och komprimatorer.
Område 2: Hämtning av styckegods(pallar och annat material) både farligt avfall inklusive farligt gods och annat avfall. Tömningar av kärl och rullvagnar antingen med baktömmande bil eller bakgavelbil.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Uppdelning av kontrakt:
Upphandlingen är uppdelade på flera anbudsområden med möjlighet för flera olika leverantörer inom denna upphandling.