445612-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Industrimaskiner
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pumpar inklusive reparationsarbeten och lagerhållningstjänst
Referensnummer: UH-2021-81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar i korthet följande:
-Anskaffning av nya pumpar för kundens vatten och avloppsanläggningar samt biogasanläggningar och LTA stationer. Det rör sig både om nya ersättningspumpar till befintliga anläggningar och nya pumpar till nya anläggningar.
-Pumparna som omfattas av anskaffning är av följande typer: dränkbara pumpar, brunnspumpar, excentersskruvpumpar, länspumpar, LTA-pumpar, doserpumpar och övriga pumpar kopplat till kundens VA-avdelning.
-Felsökning och reparationer av ovannämnda pumptyper.
-Lagerhållning av pumpar för kunden. Detta omfattar pumpar som ägs av kunden.
Sannolik volym för avrop på avtalet beräknas till 16 000 000 SEK
En leverantör kommer att antas för ramavtalet.
Kunden förbinder sig inte att utta en viss volym under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42000000 Industrimaskiner, 42120000 Pumpar och kompressorer, 42122000 Pumpar, 42122200 Oscillerande deplacementpumpar för vätskor, 42122220 Avloppspumpar, 42122230 Doseringspumpar, 42122400 Centrifugalpumpar och vätskeelevatorer, 42122430 Centrifugalpumpar, 42124000 Delar till pumpar, kompressorer eller motorer, 42124200 Delar till pumpar eller vätskeelevatorer, 50511000 Reparation och underhåll av pumpar, 50511100 Reparation och underhåll av vätskepumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
-Pumparna som omfattas av anskaffning är av följande typer: dränkbara pumpar, brunnspumpar, excentersskruvpumpar, länspumpar, LTA-pumpar, doserpumpar och övriga pumpar kopplat till kundens VA-avdelning.