445641-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av autoklaver till Karolinska Institutet
Referensnummer: 81/2-2760/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av nya autoklaver till Astrid Fagreus Laboratorium - KM-F i Solna.
AFA.11 BYGGHERRE
Karolinska Institutet Org.nr. 202100-2973
Nobels väg 5
171 77 Stockholm
AFA.121 Beställarens kontaktperson under anbudstiden
Upphandlare Hans Erik Hanssonhans.erik.hansson@ki.se 08-524 863 34
Tillämplig lag
För upphandlingen gäller lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) under tröskelvärdet för byggentreprenader.
AFB.12 UPPHANDLINGSFÖRFARANDE VID OFFENTLIG UPPHANDLING
För denna upphandling används förenklat förfarande enligt lag om offentlig upphandling (LOU) 19 kap. Se även AFB.53.
Anbud kan antas utan förhandling varför AG vid anbudstillfället ska lämna så förmånligt anbud som möjligt.
Avtal kommer att baseras på standardavtalet ABT06 med tillhörande Administrativa Föreskrifter och undantag, se punkt AFD. 111.
KI tecknar avtal med vald anbudsgivare.
AFB.13 ENTREPRENADFORM
Totalentreprenad enligt ABT 06
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen