445700-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Cytometrar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spektral flödescytometer
Referensnummer: 20190620
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38434510 Cytometrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Offerter mottagna från fyra olika tillverkare, AH Diagnostics/ Quanteon, Beckman Coulter Cytoflex, Cytek Aurora och Sony SA3800. Vi har noggrant jämfört de tekniska specifikationerna från dessa leverantörers instrument och funnit att endast Cytek Aurora 51 fyller alla krav. Instrumenten från AH Diagnostics/ Quanteon och Beckman Coulter Cytoflex uppfyller inte kraven eftersom de inte är spektrala flödescytometrar. Instrumentet från Sony är en spektral flödescytometer (krav 1), men uppfyller inte krav 2 - 4.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1 st. Cytek Aurora 51 Channel Flow Cytometer.