445776-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Reparation och underhåll av anläggningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhållsentreprenad Hallonbergens sopsug
Referensnummer: UH-2019-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar drift och underhåll av den stationära sopsugsanläggningen i Hallonbergen, Sundbyberg.
Entreprenaden är i huvudsak en funktionsentreprenad, där L kan välja lösning och arbetsmetod för att uppfylla de övergripande funktionskrav som ställts av B avseende såväl tekniska om administrativa
Arbetsuppgifter.
I de fall B har ställt minimikrav på frekvenser ska dessa uppfyllas. Angivna minimifrekvenser påverkar dock inte det övergripande funktionsansvaret som kvarstår på L.
Entreprenaden omfattar drift, planerat underhåll och avhjälpande underhåll. I detta inkluderas jour och beredskap för att uppfylla kraven även utanför normal arbetstid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 79993100 Tjänster för drift av anläggning, 90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen