445818-2019 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Arkitektoniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster, kulturbyggnader (Ramavtal)
Referensnummer: Ks 1266/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande Konsulttjänster för kulturbyggnader.
Kommunerna Askersund, Örebro, och Futurum Fastigeter Örebro AB upphandlar ramavtal för tekniska konsulttjänster med antikvarisk kompetens (arkitekter eller motsvarande) inom områden som projektering, kvalitetsansvariga, byggledning). Avtalstiden pågår under två (2) år från avtalstecknande, med option för den upphandlande myndigheten om två (2) gånger ett (1) års förlängning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 92522000 Konservering av historiska platser och byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen