445920-2023 - PlaneringSverige-Älvsbyn: Försäkringar
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan anbud försäkring
Referensnummer: 230717
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen vänder sig till försäkringsbolag med koncession att teckna efterfrågade försäkringar. Upphandlingsdokumenten rekvirerar presumtiv anbudsgivare själv från den upphandlande enhetens försäkringsförmedlare Söderberg & Partners.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 650 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i Lag (2016:1146) om upphandling inom områdena vatten, energi, transporter och posttjänster.
Upphandlingen sker med Förhandlat förfarande med föregående annonsering.