445985-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av kadaver
Referensnummer: 3.2.11-06429/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på administration av stöd för de extra kostnader som uppstår vid transporter av kadaver från självdöda eller avlivade djur.
Hos de lantbruksföretag som ligger norr om 62:a breddgraden (hädanefter benämnt norra Sverige) kostar upphämtningen av kadaver mer än för de lantbruksföretag som ligger söder om 62:a breddgraden (hädanefter benämnt södra Sverige).
Stödet ska leda till att lantbruksföretagen i norra Sverige har samma kostnader för kadaverhanteringen som lantbruksföretagen i södra Sverige. Endast den leverantör som ansvarar för hela kedjan av kadaverhanteringen enligt punkten 4.1.2 kan erhålla uppdraget.
Uppgiften beträffande volym lämnas som en vägledning och utgör inte någon garanti för framtida volymer. Volymen kan komma att variera under avtalstiden.
Stöd lämnas under förutsättning att motsvarande anslag beviljas i regeringsbudgeten och så länge som de grundläggande förutsättningarna för stödet är oförändrade.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33942000 Kadavertransportörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud
Omfattning
Uppdraget omfattar samordning för transport av kadaver samt administration av stöd för de extra kostnader som uppstår vid transporter av kadaver från självdöda eller avlivade djur. Leverantören ansvarar för att stödet täcker de extra kostnader som uppstår i samband av transport av djurkadaver från lantbruksföretag i norra Sverige. Orsaken till att transportkostnaderna är högre i norra Sverige beror på att avståndet till anläggning för destruktion är längre än i södra Sverige.
Jordbruksverket betalar ut stöd för högst 2 960 000 kronor per kalenderår.