Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Facility Management
Referensnummer: UH-2021-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Visit Sweden är i behov av tjänster inom facility management och handlar därför nu upp en leverantör inom området till Visit Swedens kontor i Stockholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 98341140 Vaktmästartjänster, 98341130 Fastighetsskötsel, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser tjänster inom Facility Management till Visit Swedens kontor på Slussplan 9 i Stockholm. Tjänsterna omfattar lokalvård, entrémattor, fruktleverans och vissa kontorstjänster.
Upphandlande organisation är V.S. VisitSweden AB (org. nr. 556500-7621).
Ett ramavtal tecknas med en leverantör omfattande en avtalstid på ett (1) år med möjlighet till förlängning om ett (1) år plus ett (1) år plus ett (1) år med en maximal avtalstid på fyra (4) år. För avtalet gäller ett takvärde om 3 miljoner kronor.
Visit Sweden köper idag in motsvarande tjänster som är föremål för upphandlingen för cirka 30 000 SEK/månad.
Upphandlingen genomförts enligt Öppet förfarande och kommer att utvärderas enligt bästa förhållandet mellan pris och kvalitet enligt en mervärdesmodell.