Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av Storköksutrustning
Referensnummer: UH-2021-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Kils kommun och Forshaga kommun inbjuder Er att lämna anbud avseende service på storköksutrustning . Upphandlingen administreras av Kils kommun. Anbudet ska omfatta statusbesiktning samt service av storköksutrustning för successiva beställningar och avrop under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50000000 Reparation och underhåll, 42959000 Diskmaskiner för storkök, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsvärdet beräknas till ca 1.100.000-1.200.000 SEK för Kils kommun och Forshaga kommun per år totalt för båda kommunerna. Volymen är inte garanterad och den årliga volymen kan komma att variera mellan åren.
Beställaren förbehåller sig rätten att avropa det verkliga behovet vare sig det understiger eller överstiger beräknade angivna volymer. Ramavtalets totala takvolym är 8.000.000 SEK för hela avtalsperioden inklusive eventuella förlängning av avtalet.