446105-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad för Mark- och Beläggningsarbeten i Österåkers kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Åkersberga.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Österåkers kommun upphandlar ett ramavtal för mark- och beläggningsarbeten. Uppdraget består i huvudsak av mark-, gatu- och beläggningsarbeten i form av nyläggning, tillgänglighetsåtgärder, trafiksäkerhetsåtgärder, underhåll och reparationsbeläggningar av det kommunala vägnätet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45236000 Markanläggning, 45233120 Vägbygge, 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233140 Vägarbeten, 45233142 Vägreparationer, 45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Uppskattat värde, exkl. moms: 36 000 000 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Möjlighet att förlänga i 24 månader.