446143-2018 - ResultatSverige-Sundbyberg: Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänst för radonmätning
Referensnummer: FV 2018-000094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att teckna ramavtal med en Leverantör som ska genomföra radonmätningar enligt gällande myndighetskrav.
Uppdraget avser i stort:
— Tillhandahålla radondosor för långtidsmätning och korttidsmätning
— Leverans av mätpaket till Beställaren angiven adress
— Genomföra mätanalys hos ackrediterat laboratorium
— Sammanställa mätresultat
— Upprätta protokoll för mätresultat för vidare distribution till Beställaren
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Radonmätning