446151-2022 - ÄndringSverige-Angered: Konsulttjänster inom VA
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biträdande projektledare Ultrafilter
Referensnummer: 22/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Alelyckans vattenverk ska kompletteras med ett nytt vattenreningssteg. Projektet har pågått en längre tid och man har nu detaljprojekterat den större delen av anläggningen. Fastighets-och maskin-entreprenaderna är upphandlade och i höst påbörjas markarbete för byggnaden. Projektet är av komplex natur då man bygger både hus och en maskinanläggning intill en pågående drift. På grund av detta krävs en bra planering, riskhantering och samordning med befintlig drift.