446307-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni Operatörstjänster
Referensnummer: 21RS7606
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsgemensam upphandling av mobiltelefoner, abonnemang, licenser och operativ hantering samt tillhörande tjänster för Västernorrlands region, flertalet av länets kommuner med tillhörande bolag samt Länsstyrelsen.
Syfte med inbjudan
Genom denna inbjudan ges möjlighet att inlämna ansökan om att få delta i Region Västernorrlands upphandling av tjänster för mobil- och datatrafik med option gällande operatörstjänst av växeltelefoni (för Region Västernorrland). I denna upphandling ingår även flertalet av Västernorrlands kommuner med bolag Samt Länsstyrelsen Västernorrland.
Region Västernorrland är fortsättningsvis benämnd Köparen och anbudssökande leverantör är benämnd Anbudssökande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32250000 Mobiltelefoner, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64212000 Mobiltelefontjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen