446313-2016 - ResultatSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skelett- och lunglabb med genomlysningsfunktion.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östra Mellansverige.
Nuts-kod SE12 Östra Mellansverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser köp av 2 st. Skelett- och lunglabb med genomlysningsfunktion enligt beskrivning i bifogad Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt. Utrustningen ska placeras på röntgenkliniken vid Västmanlands sjukhus Västerås och användas primärt för undersökning av skelett, lungor och bukar. Upphandlingen avser även option på ytterligare 5 utrustningar avsedda för Landstinget Västmanland.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33100000 Medicinsk utrustning, 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33111000 Röntgenapparatur
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.