446363-2019 - ÄndringSverige-Visby: Ambulanstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulanshelikoptertjänst
Referensnummer: 2019/458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85143000 Ambulanstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ambulanshelikoptertjänst med ambulanshelikopter stationerad på Gotland. Tjänsten avser såväl primäruppdrag på Gotland som sekundäruppdrag till och/eller från sjukhus på fastlandet. Primär- eller sekundäruppdrag för annan regions räkning kan förekomma i begränsad utsträckning. Sådant uppdrag faktureras RG utifrån avtalets villkor
Beskrivning