446407-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Handdatorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsplatser, datorer och klienter.
Referensnummer: UH-2017-165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213500 Handdatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett Ramavtal enligt LOU kap. 7 §§ 3-4. Avtalet avser köp och leverans av exempelvis:
— Bärbara datorer,
— Stationära datorer,
— Dataskärmar,
— Tangentbord,
— Surfplattor,
m.m.
Omfattningen i sin helhet anges i anslutande och bifogade upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 37 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213500 Handdatorer, 30214000 Arbetsstationer, 30213100 Bärbara datorer, 30213300 Stationär dator, 30230000 Datorrelaterad utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen