446413-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagsuppgifter.
Referensnummer: 2017/0451
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att SCB ska få snabb tillgång till tillförlitlig referensdata på företagsuppgifter för enheter som är relevanta för statistik avseende krediter och värdepapper.
Upphandlingen syftar även till att SCB ska få tillgång till förfrågningar gjorda av banker och kreditmarknadsföretag mot företag (juridiska personer).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79130000 Tjänster avseende juridisk dokumentation och certifiering, 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79996000 Företagsadministration
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen