446440-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Hallsberg: Sopsäckar och soppåsar av polyeten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling soppåsar.
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av plastpåsar för insamling av matavfall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Mindre plastpåsar om 6 liter till en årsmängd av ca 2 400 000 st.
Större plastpåsar om 25 liter till en årsmängd av ca 400 000 st.