446468-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Handledning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handledningstjänster för pedagogisk personal vid utbildningsförvaltningen
Referensnummer: 2.4.2-9484/2818
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80590000 Handledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Handledningstjänster för pedagogisk personal vid utbildningsförvaltningen.
Upphandlingens syfte
Syftet med denna upphandling är att skapa alternativ för beställare hos utbildningsförvaltningen att avropa tjänster som syftar till att stödja, hjälpa och utveckla de pedagogiska verksamheterna. Handledningstjänsterna ska användas för att bearbeta och utgöra stöd och hjälp i olika typer av situationer som uppstår i eller kopplat till den pedagogiska verksamheten.
Mål med tjänsten handledning är att tillföra verksamheterna kompetens, erfarenhet och stöd för att stimulera personal och enskilda medarbetare till utveckling av verksamheten inom utbildningsförvaltningen till lösningar som bidrar till måluppfyllelse inom ramen för de uppdrag som är beslutade för verksamheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80511000 Personalutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens volym/omfattning
Den totala volymen är svår att ange men uppskattas uppgå till ca 4-5 miljoner kronor per år för samtliga anbudsområden. Under åren 2015-2018 avropades motsvarande tjänster till ett värde av ca 13 miljoner kronor.
Inga garantier kan lämnas på volymer eller möjligheter att få ett bestämt antal uppdrag. Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden avvecklas eller tillkommer.
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 2019-06-24.
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med 2019-12-31.