446475-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Social omsorg med inkvartering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Centralupphandling av vård- och omsorgsboenden 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 25: Hälso- och sjukvård och socialtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget avser verksamhetsdriften vid 5 vård- och omsorgsboenden och innebär att entreprenören ska ge service, omvårdnad, aktiviteter och hälso- och sjukvård till de boende. I samtliga entreprenaduppdrag ansvarar entreprenören även för kost. Uppdraget ska utföras i enlighet med avtal, förfrågningsunderlag och anbud. Anbud kan läggas på ett eller flera boenden.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs med öppet förfarande enligt lag (2007:1091) om offentlig upphandling, 4 kapitlet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85311000 Social omsorg med inkvartering, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311100 Äldreomsorg
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner