446479-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Internservice/Facility Management.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Statskontoret upphandlar en totallösning för intern service för bl.a. receptionstjänst, telefonisttjänst, lokalvård och vaktmästeri. Avtalet ska börja gälla den 1.9.2017, då Statskontoret flyttar till helt nya lokaler på Torsgatan 11, Stockholm.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 03451000 Växter, 15511000 Mjölk, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 39530000 Större och mindre mattor, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 64100000 Post- och budtjänster, 79510000 Telefonsvarartjänster, 79921000 Paketering, 79991000 Lagerhantering, 79992000 Receptionstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90910000 Städning, 90919200 Kontorsstädning, 98341120 Portvaktstjänster, 98341130 Fastighetsskötsel, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner