446482-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Flygning och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulansflyg
Referensnummer: RS 2019/1071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Enligt hälso- och sjukvårdslagen har regionerna ansvar för skadade och sjuka som behöver transport till/från sjukhus eller annan sjukvårdsinrättning. Region Gotland har beslutat att upphandla tjänsten transport av patient med ambulansflyg (flygplan). Leverantören ansvarar för transportuppdraget vilket
Innebär ansvar för samtliga resurser såsom personal med rätt kompetens, flygplan, utrustning, lokaler mm samt det medicinska ansvaret.
Beskrivning
Enligt hälso- och sjukvårdslagen har regionerna ansvar för skadade och sjuka som behöver transport till/från sjukhus eller annan sjukvårdsinrättning. Region Gotland har beslutat att upphandla tjänsten transport av patient med ambulansflyg (flygplan). Leverantören ansvarar för transportuppdraget vilket innebär ansvar för samtliga resurser såsom personal med rätt kompetens, flygplan, utrustning, lokaler m.m. samt det medicinska ansvaret.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60445000 Flygtjänster, 85143000 Ambulanstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen