446576-2021 - ResultatSverige-Uppsala: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård, lokalvårdsanknutna servicetjänster och vaktmästeri tjänster
Referensnummer: UPPH2019-0239
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Lokalvård och lokalvårdsanknutna servicetjänster samt vaktmästeri till Region Uppsalas samtliga förvaltningar, Region Uppsala närstående organisationer, som Kommunalförbundet Avancerad Strålbehandling, samt privata vårdinrättningar med vilka Region Uppsala har avtal. Till detta finns ett antal privata vårdgivare med vårdavtal som ska kunna avropa delar av efterfrågad tjänst. Uppdraget avser förvaltningsobjekt och ytor för 2019 om totalt ca 150 byggnader med en städarea på ca 400 000 m2.
Upplysningsvis köpte Regionen lokalvård och lokalvårdsanknutna servicetjänster samt vaktmästeri tjänster under år 2019 för ca 110 miljoner kronor. Speciella krav och bestämmelser reglerar lokalvård inom Hälso- och sjukvården. Lokalvården är en viktig förutsättning för god hygien. Regionen garanterar ingen volym under avtalets löptid utan avropar successivt vid behov. Regionen har för närvarande avtal med ISS Facility Services AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader, 98341140 Vaktmästartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Lokalvård och lokalvårdsanknutna servicetjänster samt vaktmästeri till Region Uppsalas samtliga förvaltningar, Region Uppsala närstående organisationer, som Kommunalförbundet Avancerad Strålbehandling, samt privata vårdinrättningar med vilka Region Uppsala har avtal. Till detta finns ett antal privata vårdgivare med vårdavtal som ska kunna avropa delar av efterfrågad tjänst.
Hälso- och sjukvårdens framgång har delvis sitt ursprung i kunskapen om hygienens avgörande betydelse. Hälso- och sjukvård och god hygien är därför nära förknippade med varandra.
Speciella krav och bestämmelser reglerar lokalvård inom Hälso- och sjukvården. Lokalvården är en viktig förutsättning för god hygien. Lokalvården är för vissa vårdenheter avgörande för vårdens resultat.
Syftet med lokalvården är också att tillgodose personalens krav på god arbetsmiljö, besökares och patienters krav på trivsam och säker vårdmiljö och att uppfylla kraven på underhåll av lokaler och material.
En väl anpassad lokalvård skapar dessutom förutsättningar för att Region Uppsala, genom ett gott helhetsintryck, upplevs positivt.