446605-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för cykelvägar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cykel Västberga Allé
Referensnummer: T2022-00934
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar anläggningsarbete för nya cykelbanor utmed Västberga Allé några av arbeterna är punktade nedanför:
• Rivning och demonteringsarbeten
• Schakt för gata och ledningar
• Kantstensarbeten
• Asfaltering och väglinjemålning
• Sten- och betongmarkbeläggningar
• Ny väguppbyggnad
• Plateringaing av träd/ buskage
• Kanalisation och fundamentsättning för ledningsägare
• För nämnda arbetens bedrivande nödvändiga trafikanordningsarbeten
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen