446644-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Rör- och svetsarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande enheterna har specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen drivs av Göteborgs Hamn AB men är ett samarbete mellan Göteborg Energi AB, Förvaltningen Kretslopp och Vatten och Göteborgs Hamn AB. Avtal kommer att tecknas var och en för sig.
Omfattar nybyggnation, ombyggnation och reparation av rör- och stålkonstruktioner samt reparation av tryckkärl.
Ansökan kan lämnas på ett eller fler Teknikområden:
a) Stålrör och byggnation av diverse stålkonstruktioner,
b) Plaströr,
c) Glasfiberrör,
d) Pannor, tryckkärl och rörledningar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45262670 Metallbearbetning, 45262680 Svetsning, 45453000 Reparation och renovering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner