446678-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Navigationsutrustning till den neurologiska operationsverksamheten inom NKS
Referensnummer: LS 2018-0964
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Navigationsutrustning till den neurologiska operationsverksamheten på Karolinska Universitetssjukhuset.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SLL avser med denna frivilliga förhandinsyn meddela att SLL har som intention att genomföra en upphandling av navigationsutrustning till den neurologiska operationsverksamheten på Karolinska Universitetssjukhuset genom Förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kapitel LOU 17§ 2b. SLL kommer att beakta en avtalsspärr om tio (10) dagar från det att annonsen har publicerats.