446684-2020 - KonkurrensutsättningSverige-KUNGSBACKA: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevadministration FGG
Referensnummer: 20/125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kungsbacka kommuns verksamhet inom förskola, fritidshem, grundskola och gymnasium med ett nytt skoladministrativt system. I upphandlingen ingår även uppdraget att implementera och förvalta systemet.
Sista dag för ansökan
2020-10-19 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48931000 Programvara för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tidplan
Kommunen avser fatta beslut om vilka anbudssökande som går vidare i upphandlingen senast den 23 oktober 2020. Dessa anbudssökande kommer sedan att erhålla en skriftlig inbjudan att lämna anbud, dvs. ett anbudsunderlag. De anbudssökande som inte går vidare kommer att erhålla besked om detta i samma skede.
Anbudsgivarna ska lämna ett ursprungligt anbud senast den 27 november 2020 och förhandlingar kommer sedan äga rum mellan den 30 november och den 23 december 2020, varefter anbudsgivarna ska lämna ett slutligt anbud senast den 15 januari 2021. Anbudsutvärdering kommer sedan ske, och tilldelningsbeslut beräknas kunna meddelas i slutet av januari 2021.
Samtliga tider är uppskattade och kan komma att justeras.