446803-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för kapacitetsstärkande program inom hållbart företagande (SIMP) - 3 anbudsområden
Referensnummer: 09085/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
SI är en statlig myndighet som verkar för att öka omvärldens intresse och förtroende för Sverige. Genom strategisk kommunikation och utbyte inom kultur, utbildning, vetenskap och näringsliv främjar SI samarbete och långsiktiga relationer med andra länder. SI har kontor i Stockholm och Paris.
I led med detta och på uppdrag av Utrikesdepartementet genomför SI årligen ett femtontal utbytes- och utvecklingsprogram som syftar till att skapa långsiktiga relationer och ömsesidiga läroprocesser genom möten, utbildning och kulturella upplevelser. Denna anbudsförfrågan omfattar konsultstöd inom hållbart företagande och för närvarande till ett av SI:s ledarskapsprogram (SIMP) som kommer att genomföras som tre separata program i tre regioner nämligen Afrika, Asien och Norra Europa. Varje regionalt program innebär ett anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - SIMP Afrika
Del nr: Del 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 2 - SIMP Asien
Del nr: Del nr 2
79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79411000 Allmän organisationsrådgivning
Anbudsområde 3 - SIMP Norra Europa
Del nr: Del nr 3