446809-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Fastighetsskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift -(exkl. Lokalvård)
Referensnummer: 201908
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341130 Fastighetsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Sköta yttre miljö, grönytor samt snöskottning på Lulebos fastigheter i Luleå kommun. I avtalet ingår fastighetsskötsel så som, skräpplockning, lampbyten, skötsel av lekplatser, tillsyn m.m. Takskottning på avrop av tak ingår även. Även sköta om skötsel av gemensamma parkeringshus och de soprum/förrådslängor som finns i Lulebos bestånd. Entreprenaden är uppdelad i 2 områden, där anbudsgivaren får lämna anbud på båda områdena.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 112 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 90620000 Snöröjning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2