446829-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Trädvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för arboristtjänster i skyddade områden och för åtgärdsprogram för hotade arter
Referensnummer: 114-54833-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77211500 Trädvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för arboristtjänster i skyddade områden och för åtgärdsprogram för hotade arter.
Anbudsinbjudan
Länsstyrelsen i Stockholms län inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal avseende arboristtjänster i skyddade områden samt områden med naturminnen och hotade arter i Stockholms län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211400 Trädfällning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77341000 Beskärning av träd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delmoment
Upphandlingen innefattar utförande av tjänster inom fyra delmoment:
Delmoment A - trädkonsultation. Delmoment B - kron- eller stambaseradebaserade trädåtgärder. Delmoment C - markbaserade trädåtgärder och arbete på väg, till exempel framtagande av trafikanordningsplan (TA-plan). Delmoment D - maskinell borttransport av virke och ris
Anbud kan ej lämnas för delar av upphandlingen utan ska omfatta samtliga delmoment.
Detaljerad beskrivning av uppdraget och Länsstyrelsens förväntningar av uppdraget framgår i avsnitt "Krav på tjänsten"
Omfattning
Länsstyrelsen avser att beställa arboristtjänster löpande under avtalsperioden, med en ungefärlig volym av praktiska åtgärder på 50 - 200 träd per år och konsulterande åtgärder för 20 - 50 träd per år. Ek och lind är de arter vi arbetar mest med. Omfattningen är svårbedömd och kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera Länsstyrelsens verkliga behov. Länsstyrelsen förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.