Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal för hissar, lyftar och portar 2020
Referensnummer: 20RS9194
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50750000 Underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar ramavtal för periodisk service avseende hissar, lyftbord och portar för Region Västernorrlands fastigheter enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Avtalet planeras börja gälla 1.11.2020 t.o.m. 31.10.2022 med förlängning upp till 24 månader.
Avtalets värde uppskattas till 4 MSEK inklusive optionsår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44221240 Garageportar, 45313100 Hissinstallationer, 45421131 Montering av dörrar, 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet planeras börja gälla 1.11.2020 t.o.m. 31.10.2022med förlängning upp till 24 månader.