446858-2019 - KonkurrensutsättningSverige-SÖDERTÄLJE: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2019-1066 Bårsta Fritidsgård och LSS Gruppboende
Referensnummer: TI 2019-1066
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
I samverkan uppföra en ny Fritidsgård i Bårsta som inrymmer: Föreningsdriven verksamhet,fritidsverksamhet, Kulturskolans samt Kafé med hälsoprofil.Totalt beräknas lokalerna som mest ha cirka 300 – 350 stycken samtidiga besökare samt i samverkan uppföra ett LSS gruppboende med aktivitetslokal innehållande 6 stycken boendelägenheter, Gemensamt vardagsrum, kök, matsal, aktivitetsrum, Personalutrymmen, utemiljö. Samt En Option inom projekt Fritidsgård Bårsta som innebär ombyggnad av Bårsta skolan
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen