Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncerngemensamt systemstöd för upphandling och avtal.
Referensnummer: 220-1523/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48490000 Programvara för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med ansökan att delta i upphandling av ett koncerngemensamt systemstöd för upphandling och avtal med tillhörande tjänster. Upphandlingen omfattar hela Staden, det vill säga samtliga förvaltningar och bolag.
Avtalstiden är 4 år med möjlighet till förlängning i ytterligare 8 år med 2 år i taget. Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande med föregående annonsering i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72212490 Programvaruutvecklingstjänster för upphandling, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen