446971-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal trafiktekniska analyser och prognoser för Trafikkontoret.
Referensnummer: T2017-03036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tecknande av ramavtal avseende konsulter för analyser och prognoser för trafikplanering på kort och lång sikt i små och stora sammanhang.
Upphandlingen är indelad i åtta tjänsteområden, tillika anbudsområden:
1. Expertstöd trafiktekniska analyser och prognoser,
2. Samhällsekonomiska kalkyler och effektberäkningar,
3. Makroanalyser och trafikprognoser (utbud och efterfrågemodellering),
4. Mesoanalyser med Transmodeler,
5. Mesoanalyser med Contram,
6. Mikroanalyser,
7. Bearbetning och insamling, analys av trafik och trafikant data,
8. Trafiksäkerhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 8
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal trafiktekniska analyser och prognoser för Trafikkontoret
Del nr: T2017-03036
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen