446978-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Medicinska programvaruutvecklingstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitalt triageringssystem
Referensnummer: IN-IN20-0181
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland har för avsikt att upphandla ett digitalt triageringssystem med digital kommunikationsplattform för att möta befolkningens behov av vård.
Triageringssystemet ska vara medicinskt säkert och bygga på kända rådgivningsstöd och den digitala plattformen ska ha en säker inloggning med stark autentisering. Detta kommer att komplettera det ordinarie vårdutbudet och ger verksamheterna en möjlighet att bli mer digifysiska.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen