447040-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – El-, vatten- och energiverk – Ny beredning för spädvattenproduktion, Idbäcksverket, Nyköping
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny beredning för spädvattenproduktion, Idbäcksverket, Nyköping
Beskrivning: Anbudet skall omfatta leverans, installation, idrifttagning och utbildning gällande ett komplett RO-baserat system för produktion av spädvatten från ultrafiltrerat rökgaskondensat och/eller avhärdat stadsvatten inklusive de pumpar, instrument och lagringstankar som behövs. Systemet skall kunna köras lokalt samt inkludera programmeringsunderlag för fullständig övervakning och fjärrstyrning från anläggningens styrsystem (ABB 800xA). Anbudet skall inkludera de tankar och instrument mm. som krävs för drift och felsökning av systemet.  Observera att frågor ej kommer att besvaras före 8/8!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114864:Lot:1