447078-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster inom ventilation
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling om ramavtal, Ventilationsarbeten
Referensnummer: 2019-062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbeten omfattar ventilationsarbeten på ventilationsanläggningar inom Bs bestånd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42514310 Luftfilter, 45331210 Installation av ventilation, 71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbeten omfattar ventilationsarbeten på ventilationsanläggningar inom Bs
Bestånd.
Exempel på tjänster som kan avropas är: filterbyten (filter tillhandahålls av B alternativt införskaffas av E via HBV avtal) rengöring, isolering och komplettering av kanaler, mätning och injustering av ventilation, mätning av lågfrekvent buller i ventilationsanläggningar, service, felsökning samt förebyggande och felavhjälpande underhåll av alla ingående komponenter i aggregaten så som fläktar, motorer, batterier, lager, spjäll, ljuddämpare mm samt utbyten och nyinstallationer av aggregat och annan utrustning.
E ska utföra alla delar av uppdraget i enlighet med bestämmelserna i upphandlingsdokumenten och eventuella bilagor samt med den skicklighet, snabbhet och omsorg som B har anledning att förvänta sig av ett välrenommerat företag i branschen.