447089-2016 - PlaneringSverige-Arvidsjaur: Datorer och datamateriel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elev- och kontorsdatorer-2.
Referensnummer: UH-2016-123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för successiva avrop under avtalstiden av datorer och kringutrustning för användning inom skola och administrativ verksamhet i Arvidsjaurs kommun.
Upprättat avtal skall kunna nyttjas av samtliga organisationer (föreningar, stiftelser eller bolag) som hör till eller kommer att höra till kommunen under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen