2. Förfarande
Förfarande
Titel: Busstransporter med förare
Beskrivning: Försvarets radioanstalt bjuder härmed in till upphandling avseende Busstransporter med förare. Behovet avser bussresor i olika sammanhang som exempelvis konferenser. FRA avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör avseende Busstransporter med förare. Vi garanterar inga volymer men uppskattar summan till 1 500 000 SEK. FRA har behov av både enkel-, retur- och rundresor samt resor med korta och långa stopp under färden. Antal resenärer kommer att variera från små till stora grupper. I vissa sammanhang finns behov av flera bussar i ett uppdrag. Transportuppdragen kommer främst ske under dagtid vardagar, kvällar och helger kan bli aktuellt vid enstaka tillfälle. Upphandlingen/Avtalet omfattar även uppdrag och leveranser för Nationellt Cybersäkerhetscenter (NCSC). NCSC har, på uppdrag av regeringen, inrättats gemensamt av Försvarets radioanstalt, Försvarsmakten, MSB och Säkerhetspolisen. Arbetet vid NCSC bedrivs i nära samverkan med Försvarets materielverk, Polismyndigheten och Post- och telestyrelsen. Förutom för Försvarets radioanstalt omfattar avtalet inte myndigheterna enskilt utan endast den gemensamma verksamheten som myndigheterna bedriver inom ramen för NCSC. Notera att pris anges i utvärderingsbilaga vilken aktiveras när man väljer lämna anbud.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Busstransporter
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94876:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Se skakrav