See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Persontransporter
Beskrivning: Täby kommun och Danderyds kommun, bjuder in intresserade leverantörer att inkomma med ansökan om deltagande i en konkurrenspräglad dialog avseende upphandling av persontransporter för kommunernas beviljade resenärer, i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta dokument samt tillhörande bilagor. Upphandlingen omfattar planering och utförande av turbundna och icke turbundna resor för de elever i skolor, personer med funktionsnedsättning samt brukare inom äldreomsorgen som kommunerna beviljat persontransport. Kommunerna avser att teckna ett robust avtal som ger ökad flexibilitet i användningen av transportrelaterade tjänster. Genom detta avtal vill man säkerställa att de vid behov kan anpassa nyttjandet utifrån förändrade förutsättningar, störningar i vardagen och olika krissituationer. Upphandlingen omfattar därutöver tillhandahållande av ett digitalt beställningssystem samt en digital tjänst för resenärerna och, i förekommande fall, deras anhöriga och utsedda kontaktpersoner.
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110535:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport