Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende markskötsel & snöröjning
Referensnummer: 20/09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal bestående av dels ett löpande åtagande och dels av vissa tjänster som tillhandahålls efter särskilt avrop. Det löpande åtagandet avser tillhandahållande av snöröjning och halkbekämpning (inklusive snö- och halkbevakning samt jourberedskap). De avrop som kommer att genomföras vid sidan om detta löpande åtagande avser olika arbeten inom markskötsel. Upphandlingen genomförs av Gnestahem AB, men omfattar även Gnesta Förvaltnings AB. Se vidare upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233141 Väghållning, 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77300000 Trädgårdstjänster, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90630000 Isröjning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen