Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restaurering av flottningsrensat vattendrag, Klarälven
Referensnummer: 19/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av att restaurera flottledsrensade biotoper i Klarälvens övre delar. Detta ska ske genom återförande av grus, sten och block för att återställa denna del av älven till ett mer naturligt tillstånd, och på så sätt bidra till att långsiktigt förbättra förutsättningarna för främst lax, öring och harr men även övrig vattenknuten biologisk mångfald.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45112500 Schaktning, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 90721700 Skydd av hotade arter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen