447181-2020 - ResultatSverige-Borås: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster
Referensnummer: 20/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Behovet av de IT-konsulttjänster som upphandlingen omfattar finns främst på RISE kontor i Borås, men uppdrag på någon av RISE andra orter kan förekomma.
Upphandlingen avser täcka olika kompetenser och delområden. Genom upphandlingen vill RISE
Säkerställa optimal kvalitet på de efterfrågade kompetenser.
De anbudsområden som ingår i denna upphandling är:
Anbudsområde 1 - Systemutveckling (härefter kallat A1 – Systemutveckling)
Anbudsområde 2 - Workplace (härefter kallat A2 – Workplace)
Anbudsområde 3 - Infrastruktur (härefter kallat A3 – Infrastruktur)
Anbudsområde 4 – Leda och styra (härefter kallat A4 – Leda och styra)
Anbudsområde 5 – Servicedesk (härefter kallat A5 – Servicedesk)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen