447288-2017 - ResultatSverige-Visby: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av behandlat RT från ÅVC.
Referensnummer: TN 2017/2492
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning:
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser att upphandla en entreprenör att från Region Gotlands sju återvinningscentraler, efter avrop, hämta lastväxlarflak med insamlat målat/behandlat returträ (behandlat RT) samt omhänderta det. I uppdraget ingår också att tillhandahålla lämplig behållare eller lastväxlarflak för insamlingen på ÅVC. Årligen insamlas omkring 26 000 kbm behandlat RT på dessa återvinningscentraler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen