See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter inom hållbarhet och regional utveckling 2026, SLL1645
Beskrivning: Region Stockholm har för avsikt att upphandla konsulttjänster inom hållbarhet samt regional utveckling. Upphandlingen är uppdelad i nedanstående 5 huvudområden och 21 Anbudsområden. Område A Regional utvecklingKvalificerade regionalekonomiska analyserKvalificerade socioekonomiska analyserBostadsmarknad och bostadsförsörjningUppföljning och utvärdering inom regional utveckling Område B HållbarhetMiljöutredningar inom giftfri miljöMiljöutredningar inom klimat och cirkularitetMiljö i upphandling Utredningar och kartläggningar inom energi samt energideklarationerHållbara leveranskedjorHållbarhetsutbildningStrategisk hållbarhet Område C Rumslig strukturBebyggelseutveckling och bebyggelsestrukturGrön- och blåstrukturVattenfrågorTekniska anläggningar och försörjningssystemKlimatpåverkan och klimatanpassningMarkanvändning och naturresurserOmråde D Transport och logistikStrategisk trafikplaneringGods och logistikCykelfrågorOmråde E GIS-analyserAvancerade GIS-analyser
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A1 Kvalificerade regionalekonomiska analyser
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 90710000 Miljöledning, 90713000 Miljörådgivning, 90714000 Miljörevision, 71410000 Stadsplanering, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: A2 Kvalificerade socioekonomiska analyser
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: A3 Bostadsmarknad och bostadsförsörjning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: A4 Uppföljning och utvärdering inom regional utveckling
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: B1 Miljöutredningar inom giftfri miljö
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: B2 Miljöutredningar inom klimat och cirkularitet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: B3 Miljö i upphandling
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: B4 Utredningar och kartläggningar inom energi samt energideklarationer
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: B5 Hållbara leveranskedjor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: B6 Hållbarhetsutbildning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: B7 Strategisk hållbarhet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: C1 Bebyggelseutveckling och bebyggelsestruktur
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: C2 Grön- och blåstruktur
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: C3 Vattenfrågor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: C4 Tekniska anläggningar och försörjningssystem
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: C5 Klimatpåverkan och klimatanpassning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: C6 Markanvändning och naturresurser
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: D1 Strategisk trafikplanering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: D2 Gods och logistik
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: D3 Cykelfrågor
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: E1 Avancerade GIS-analyser
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120205:Lot:21