447503-2022 - ResultatSverige-Luleå: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronikutrustning och elektronikkomponenter
Referensnummer: LTU-4264-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå tekniska universitet (LTU) upphandlar avtal gällande elektronikutrustning och elektronikkomponenter åt följande lärosäten:
Luleå tekniska universitet (LTU)
Högskolan i Halmstad (HH)
Kungliga tekniska högskolan (KTH)
Linköpings universitet (LiU)
Umeå universitet (UmU)
Målet med upphandlingen är att ingå avtal med max 4 leverantörer som har tillgång till ett brett produktsortiment av elektronikutrustning och elektronikkomponenter.
LTU och övriga lärosäten uppskattat sina volymer under den potentiella avtalstiden på 4 år till totalt 24,3 mkr med en sammanlagd takvolym på 34,5 mkr. Önskad avtalslängd är 2 år med möjlighet till förlängning upp till två år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen