447507-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck & däcktjänster 2020
Referensnummer: UH-2019-279
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun, Skellefteå Kraft AB, Skellefteå Airport AB, Skellefteå Museum och Västerbottensteatern upphandlar däck & däcktjänster.
Syftet med denna upphandlingen är att säkerställa kundens behov av däck & däcktjänster under avtalstiden. Variationen över vilka volymer som avropas årligen varierar mycket men uppskattningsvis är det årliga avtalsvärdet cirka 3 000 000 SEK för Skellefteå kommun och 750 000 SEK för Skellefteå kraft.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen